برندینگ یا طراحی برند چیست؟ | چگونه برند سازی کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

برندینگ یعنی چه؟

مطمئن نیستید که واقعا برندینگ چیست؟ خوب چندان نگران نباشید.. در واقع کلمه برندینگ از آن دسته اصطلاحات موجود در زمینه بازاریابی است که برای اکثر افراد کمی عجیب است و به راحتی شما را گیج می‌کند. در این جا می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که اصولا برندینگ چه مفهومی دارد اما در ابتدا باید ببینیم اصلاً برند چیست و فرق آن با محصول یا خدمات دیگر چیست...


محصول یا خدمات چیست؟

به طور کلی محصول هر چیزی که بازار عرضه می‌شود تا نیاز یا خواسته‌ای را تأمین کند و بنابراین می‌تواند هر چیزی مانند وسایل، خدمات، دانش و تجربه، پرسنل، اطلاعات، ایده یا هر چیز دیگری باشد. پس محصول می‌تواند یک اتاق در هتل، یک پرواز، دوره زبان، لباس، غذا، مشاوره و .. باشد. برای رساندن مفهوم محصول و به دنبال آن مفاهیم دیگر ما رد این جا مثال "آب" را می‌زنیم. آب محصولی است که هر انسانی به آن نیاز دارد و بسیاری شرکت‌ها محصولات مختلف ازجمله آب معدنی را در این زمینه تولید می‌کنند.

اما آب، آب است و همیشه به همین شکل است. پس چطور شرکت‌های مختلف تولید آب معدنی، همان محصول مشابه را به مشتریان بفروشند و با هم رقابت کنند؟ جواب در ساخت برند است.


و اما برند چیست؟

برند یک نام، اصطلاح، طراحی، نماد یا ویژگی خاص است که محصول یا خدمات یک شرکت را از شرکت‌های دیگر متمایز می‌کند. در واقع برند یعنی فکر یا احساس خاصی که با آمدن نام یک برند در ذهن مشتریان ایجاد می‌شود. برای مثال مشتریان با شنیدن نام یک برند کفش، داشتن وزن سبک کفش و داشتن احساس زیبایی و خاص بودن در ذهنشان نقش می‌بندد. وجود این ویژگی فیزیکی و حسی است که به برند هویت می‌دهد. یک محصول به راحتی توسط سایر تولیدکننده‌ها کپی می‌شود اما یک برند همیشه منحصربه‌فرد است. برای مثال پپسی و کوکاکولا ، مزه‌ی بسیار مشابهی دارند اما به دلایلی برخی از افراد پپسی و برخی دیگر کوکاکولا را ترجیح میدهند. در مثال ما، هر یک از برندهای آب معدنی در تبلیغات خود ویژگی خاصی را به محصول خود نسبت می‌دهند برای مثال Evian شما را جوان می‌کند؛ Perrier به شما حس تازگی و خنکی می‌دهد؛ Fiji آب معدنی، سالم و طبیعی است و ...


در نهایت، برند همان حسی است که یک محصول به مشتریان خود می‌دهد.


تعریف برند

"برندینگ یعنی مجهز کردن محصولات و خدمات به قدرت برند" . در واقع برندینگ به پروسه‌ای است که طی آن یک محصول ساده، مفهوم و معنای خاص خود را پیدا می‌کند و تبدیل به یک برند می‌شود و جایگاه خاصی رد ذهن مشتریان پیدا می‌کند. زمانی که محصولی تبدیل به برند می‌شود، دیگر مشتریان دلیلی برای خرید آن دارند و آن را به سایر محصولات ترجیح می‌دهند. اصلی‌ترین موضوع برای جذب مشتریان وفادار به یک برند این است که شما چه چیز‌هایی را در برند خود تضمین کرده‌اید.


برندینگ چه اهمیت و تأثیری دارد؟

- برند شما در قلب و ذهن مشتری حک می‌شود. برند سازی موجب می‌شود محصول شما در ذهن مشتریان از سایر محصولات متمایز شود.
- علاوه بر جذب مشتری، ساختن یک برند موجب افزایش اعتبار شرکت نزد همکاران، کارکنان خود شرکت و سرمایه‌گذاران می‌شود.
- برندینگ موجب می‌شود که از رقبای خود جلو بزنید. زمانی که محصولات بسیار مختلف و متنوعی در بازار وجود دارد، برندینگ موجب می‌شود که مشتریان دلیل محکمی برای انتخاب شما داشته باشند.
- برندینگ موجب می‌شود که ارزش محصولات و خدمات شما افزایش پیدا کند. درست به همان دلیلی که شما حاضرید برای محصولات اپل پول چند برابر بدهید، برندینگ موجب می‌شود که مشتریان شما برای محصول یا خدمات شما پول بیشتری بدهند.
- برند سازی موجب شاخت پل ارتباطی بین شما و مشتریان می‌شود. شما برای برند خود داستان و هویتی دارید و این باعث می‌شود مشتریان حس خاصی نسبت به این داستان داشته باشند.
- برندینگ موجب وفاداری مشتریان شما می‌شود: حتماً همیشه دیده‌اید که مشتریان وفادار اپل چگونه در مورد مزیت محصولات آن بر دیگر برند‌ها بحث می‌کنند و حتی در این مورد تعصب دارند. این گونه رفتارها و طرز فکرها در بین مشتریان در مورد بسیاری محصولات دیگر نیز وجود دارد و تنها اعجاز برند سازی است.


برندینگ چگونه انجام می‌شود؟

شرکت‌ها از ابزارهای مختلفی برای شکل دادن و معنا بخشیدن به یک برند استفاده می‌کنند. برای مثال برخی از این ابزارها عبارتند از:

- کمپین‌های تبلیغاتی و روابط عمومی
- طراحی محصولات و بسته‌بندی
- طراحی خاص و منحصربه‌فرد در نحوه ارائه محصولات و خدمات
- قیمت‌گذاری
- اسپانسر شدن و همکاری در زمینه‌های مختلف کاری و فرهنگی
- ایجاد هویت دیداری برای برند با طراحی لوگو ، طراحی وب‌سایت ، طراحی کاتالوگ، بروشور و سایر طراحی‌های مشابه.


در مثال ما در مورد آب معدنی، قوی‌ترین ابزار برند سازی این شرکت‌ها، طراحی بسته‌بندی منحصربه‌فرد است که نمایانگر شعار شرکت می‌باشد:

در زمینه‌ی برندینگ و تبلیغات نیز متخصصین زیادی به کار مشغول هستند و شما لازم ندارید که با آزمون و خطا و صرف زمان و هزینه‌های گزاف قدم در این راه بگذارید و خودتان تجربه کسب کنید. شما می‌توانید با کمک رفتن از سالها تجربه‌ی متخصصین ما در این زمینه در کمترین زمان و به بهترین شکل ممکن، برند خود را به دنیای اطراف معرفی کنید.


چک‌ لیست شما برای داشتن برند موفق

برندینگ کار پیچیده و گیج‌کننده‌ای است. فکر می‌کنید از کجا می‌توانید بدانید که برند شما تا چه حد موفق است ارزش و اعتباری که باید را به محصول شما می‌بخشد؟ برای این منظور باید این سوالات را از خودتان بپرسید و به آن پاسخ دهید:

- آیا برند شما و تبلیغات آن درست مرتبط با مشتریانی است که هدف اصلی شما هستند؟ آیا مشتریان موردنظر شما مستقیماً و بدون فکر، متوجه پیام شما می‌شوند؟
- آیا برند شما واقعا در نحوه ارائه محصول، منحصربه‌فرد است؟ و آیا متعاقباً مشتریان شما نیز افراد خاصی هستند؟
- آیا برند شما به خوبی ارزشهایی که برای آن در نظر گرفته اید را انعکاس می‌دهد؟

شما می‌توانید پاسخ دادن به این سوالات را به دست متخصصین ما در آژانس تبلیغاتی اختصاصی (لینک به صفحه اصلی سایت) بسپارید. تیم تخصصی برندینگ در آژانس تبلیغاتی اختصاصی، علاوه بر ایجاد استراتژی اولیه برای طراحی یک برند، در تمامی مراحل پیشروی پروژه روند بازدهی کار را بررسی کرده و با توجه به فیدبک‌های دریافتی، چشم‌انداز پروژه برندینگ در گام‌های بعدی را تدوین می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn