بازسازی برندینگ یا ریبرندینگ (Rebranding) چیست؟ و دلایل انجام آن

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اگر شما صاحب یک کمپانی هستید حتما با مفهوم برندینگ آشنایی دارید و می دانید برای این که در میان رقبای خود به خوبی شناخته شوید حتما باید از این مفهوم برای معرفی کسب و کار خود استفاده کنید. احتمال دارد در زمینه برندینگ و برندسازی، فعالیت های زیادی نیز انجام داده اید اما شکست خورده اید. بنابراین الان زمان مناسبی است تا شما را مفهوم دیگری به نام بازسازی برندینگ یا ریبرندینگ (Rebranding) آشنا کنیم.


از برخی جهات این مفهوم دارای شباهت هایی با برندینگ است اما در حالت کلی متفاوت هستند. تفاوت آن ها در روش اجرای این مفهوم و دلیل انجام این کار است. برای شروع و آشنایی با این مفهوم می پردازیم به این که :


بازسازی برند یا ریبرندینگ (Rebranding) یعنی چی؟

ریبرندینگ در مورد برندی انجام می شود که از قبل وجود داشته است و در واقع تغییراتی است که در مورد آن انجام می شود. این تغییرات شامل تغییر نام تجاری، لوگو، بسته بندی، تصاویر و ... می تواند باشد. برخی از کمپانی ها هر چند سال یک بار این کار را برای برند خود انجام می دهند اما شما می توانید با هر قدمتی که دارید این کار را انجام دهید. بر اساس نظر متخصصان برندینگ، تغییرات کمپانی خود را با تغییرات عوامل بیرونی هماهنگ کنید.

ریبرندینگ بسیار حساس تر از برندینگ می باشد. برای انجام این کار، حتما با یک شرکت تبلیغاتی مشورت نمائید. مشاوران ما در اختصاصی طی جلساتی که با شما برگزار می کنند بهترین زمان و نحوه انجام آن را برای شما تخمین می زنند.

 

بسیاری از کمپانی ها از بازسازی برندینگ یا ریبرندینگ (Rebranding)استفاده می کنند تا بتوانند نواقصی که در طول زمان برای کسب و کارشان پیش آمده است را جبران کنند. این دلایل عموما دلایل کافی برای انجام این کار نیستند ولی برای بسیاری از کمپانی ها راه فرار و آسانی است تا بتوانند نیروی جدیدی به تجارت خود تزریق کنند. بنابراین بسیاری از صاحبان کمپانی این کار را شروعی جدید برای کسب و کار خود تصور می کنند. در حالت کلی نمی توان این موضوع را درست دانست چرا که اگر ریبرندینگ (Rebranding) در زمان نامناسبی انجام شود می تواند حتی نتایج منفی برای برند و کمپانی شما داشته باشد. بنابراین اگر تصمیم به انجام این کار دارید تنها برای پوشاندن عیب ها و خراب کاری های کمپانی خود در طول زمان آن را انجام ندهید. مانند هر کار دیگری در زندگی روزمره سعی کنید برای انجام آن دلیل قانع کننده ای داشته باشید.


دلایل انجام ریبرندینگ (Rebranding) چیست؟

در این قسمت مواردی را به شما معرفی می کنیم که در صورت وجود آن ها ریبرندینگ (Rebranding) می تواند برای تجارت شما نتیجه مثبتی داشته باشد و شما را رو به جلو حرکت دهد.

  • تغییر تصورات (بولد) : در صورتی که شما با مفهوم برندینگ به درستی آشنا شده باشید می دانید که برند، تصور مردم از کمپانی و تجارت شماست نه چیزی که شما می خواهید آنها تصور کنند. برخی مواقع شما برای کمپانی خود برندینگ را انجام می دهید ولی نتیجه چیزی نیست که شما انتظار داشته اید و تصور مردم از کمپانی شما با خواسته شما بسیار متفاوت است. در این حالت با استفاده از ریبرندینگ (Rebranding) می توانید این تصور را اصلاح نمایید. ریبرندینگ، نه تنها فقط برای برندسازی تجاری کاربرد دارد ؛ حتی برای پرسونال برندینگ نیز استفاده می شود.

  • تاریخ انقضای لوگو فرا رسیده است : ممکن است شما لوگوی خود را سال ها پیش طراحی کرده باشید و الان به نظر افراد قدیمی باشد. البته در صورتی که شما در حال تولید محصولی هستید خیلی کم پیش می آید که لوگوی خود را تغییر دهید چرا که افراد به لوگوی محصول شما عادت کرده اند. در غیر این صورت متناسب با شرایطی که دارید می توانید لوگوی جدیدی را طراحی کنید.

  • تناقض با فرهنگ های مختلف : زمانی که شما لوگوی خود را طراحی می کنید از طرح، رنگ و ... استفاده می کنید که ممکن است در فرهنگ های مختلف متفاوت به نظر برسند. بنابراین سعی کنید طراحی خود را مناسب با فرهنگی انجام دهید که محصول خود را ارئه دهید.

  • تغییر در تولید محصول : زمانی که شما دارای تغییراتی در محصولات و نحوه تولید آنها دارید باید این تغییرات را به نحوی به نمایش بگذارید تا مخاطب متوجه آن شود. برای انجام این کار می توانید از ریبرندینگ (Rebranding) استفاده کنید.

  • رقابت : زمانی که شما در زمینه رقابت با همکاران خود عقب می مانید نیاز دارید تا بار دیگر خود را به مخاطبان معرفی کرده و افراد جدید را به سمت خود جذب نمایید.

  • مشکل در برندسازی اولیه : برخی مواقع برندسازی که در ابتدا انجام می دهید مخاطب درستی را هدف نگرفته است. یا به هر دلیل دیگر نتوانسته است نیاز مشتری و مخاطب را برطرف نماید.

  • تغییرات نیاز مشتری : مردم تغییر می کنند و در نتیجه نیازهای آنها نیز تغییر می کند. در قسمت قبل هم بیان کردیم که برندینگ خود را با تغیرات عوامل بیرونی هماهنگ کنید.


سعی کردیم دلایلی که باعث می شود به بازسازی برندتان فکر کنید را برای شما جمع آوری کنیم. اگر نیاز به مشورت داشته باشید مشاوران ما با کمال میل، پاسخگوی سوالات شما هستند. منتظر دیدارتان هستیم...

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn